Tanec je skrytý jazyk duše...

DJ's

14. října 2007 v 12:08 |  DJ's
Deejaying chápeme jako základní prostředek k vytvoření hip hopové hudby. DJ obsluhuje dva i více turntables, mixer a sampler. Hlavní techniky pak jsou cutting, scratching, punch phasing.
První DJs se objevili na Jamajce, kde používali tzv. basové přenosné zvukové systémy. V šedesátých letech se poprvé DJs vyjadřovali i mluveným slovem, kterým doprovázeli hudební nahrávku. V roce 1967 to byl opět jamajský DJ Kool Herc, který přinesl do nočního života velkoměsta novou vlnu a taneční kluby ovládl výrazný bas a provokativní slogany do pumpující reprodukované hudby. Na začátku byly dva gramofony, které DJ Kool Herc spojil s jednoduchým mixážním pultem (ten vymyslel Grandmaster Flash). Potom Herc položil na oba gramofony stejnou desku, spustil svůj oblíbený break a na něj jednoduše napojil break z druhé desky, který tak mohl libovolně opakovat. Tak se zrodil break beat. Cutting, backspinning a scratchiing DJové potom stále zdokonalovali. Později na scénu vstoupili MCs, kteří se brzy díky tvořivosti a charizmatu stali uznávanými akrobaty se slovy. DJové a MCs se spojili.
Další technika způsobu hraní, podílející se na vývoji hip hopové hudby byl tzv. "Scratching", který poprvé použil DJ Theodore. Spočívá v tom, že DJ velmi rychle a prudce otáčí s právě přehrávanou deskou, a to v okamžiku, kdy je snímající jehla v některé z jejích rýh. Snaží se tak vychytat konkrétní hudební sekvenci. K vývoji dj-ingu pak přispěl i Grandmaster Flasch, který byl považován za experta na "Punch phasing". Jde o způsob hraní, kdy DJ na jednom turntablu vystihne konkrétní breakový úsek, zatímco deska na druhém gramofonu stále hraje a nemusí přitom jít o dvě totožné nahrávky. Punch phasing je používán k zdůraznění rytmu a beatu. Flasch také používal beat box (human beat), zvuky vydávané pusou, rty a hrdlem. Beat box nejvíce proslavila crew Fat Boys. V dnešní době je pak nejznámější Rhazel pocházející ze seskupení The Roots.
Legendární DJ Larry Levan, který hrál více jak deset let v newyorském klubu Paradise Garage, pak disco a house music přivedl k masám a svou hudbou inspiruje DJe dodnes. V 80.letech se pak diskotéková scéna soustřeďuje zejména v Chicagu hlavně díky Frankiemu Knucklesovi, house zažívá expanzi. V 90. letech se pak generují z diskotékové scény nové taneční směry jako house, techno, trance a garage.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama