Tanec je skrytý jazyk duše...

New school dancing

14. října 2007 v 12:07 |  New school dancing
New school je forma hip hopového tancování, která se vyvíjí na základě nových hudebních trendů v hip hopu. Tanečníci break dance se inspirovali break beaty, což byla poměrně velmi rychlá hudba. Hip hop music konce osmdesátých a v průběhu devadesátých let se však značně mění a dále vyvíjí, což přináší i nové formy hip hopového tancování. Byla počata éra new school dance.
Okolo roku 1986, v počátcích new school, byly prvky a pohyby velmi jednoduché. Kroky jako Wap, Running Man (snap), Rogger Rabbit nebo Robocop byly velmi oblíbené a byly přesně tím, co dokázal zvládnout každý. Nicméně je dnes new school mnohem vyvinutější a složitější. New style přichází ze všech stran, tanečníci si přizpůsobili popping nebo electric boogie a vytvořili si vlastní pohyby. Přebírají prvky z bojových umění, reggae, lockingu apod. Protože však rappeři dnes tanečníky moc nevyužívají, je poměrně těžké někde tento nový způsob tance zahlédnout.
Jedním z nejlepších míst, kde lze new school hip hop zahlédnout, je New York City. Tanečníci se scházejí na party zvané Mecca. Velkých rozměrů dosáhla new school také v Japonsku, kde se koná řada soutěží.
Přestože je i v new school potřeba obratnost a zručnost, není tato forma tance o tom, co může tanečník udělat, ale o tom, co může udělat do hudby, rytmu. Je tak bližší pojetí footworků v breakingu. New school je více o individualitě, jedinečnosti a charakteristice tanečníka.Vývoj new school hip hop dance byl snad nejvíce ovlivněn New Jack Swing Music.
Hip hop dance převzal i některé pohyby electric boogie a break dance. Převážně však jde o krokové variace. B-boying však žije dál. Break dance je dnes velmi populární i v Evropě. Ve Francii a v Německu působí řada světově známých a uznávaných crew. (např. Vagabonds a Wanted z Francie, Flying Steps z Německa). Ale například i v Rusku zažívá hip hop v poslední době expanzi. Obrovský rozmach b-boyingu je dnes v Japonsku a Korei. Hip hopová taneční kultura se v těchto asijských státech vyvíjí již od doby uvedení snímku "Flashdance", představenému veřejnosti v roce 1983. Po uvedení tohoto snímku následovaly další jako "Wild style", "Beat street", "Breakin" a "Breakin 2". Kromě těchto filmů bylo do Japonska pozváno i několik slavných skupin z Ameriky, které svými ukázkami inspirovaly mnoho japonských tanečníků. V posledních letech jsou japonské i korejské crew velmi úspěšné na světově uznávaných battlech např. na "Radiotronu" v USA nebo na akci "Battle Of The Year" v Německu.
Vedle vývoje old schoolových tanečních stylů předvádějí v průběhu devadesátých let tanečníci v klubech množství nových triků, záklesků, tanečních kroků a figur, které nejsou jednoznačně stylově určeny.
NEW JACK SWING
Rozmach tohoto tanečního stylu se datuje kolem roku 1989 a 1990. Největší vliv na vývoj tohoto tance měly taneční videoklipy Bobby Browna, Bell biv Devoe, Heavy D a zejména M.C. Hammera. Spousta mladých tanečníků z celého světa se pak pokoušela tyto hvězdy napodobovat a vymýšlet si nové kreace a kroky této nové formy tance. Objevily se první tanečně laděné TV show, jako např. v roce 1989 "Dada LMD" či "Dance, dance, dance".
Brzy se pak v národní TV v USA objevil street dancový pořad "Dance Koshien", určený pro středoškoláky. Tento pořad velmi ovlivnil spoustu mladých lidí, kteří se začali tanci aktivně věnovat.
BE BOP
Jde o taneční styl, který má své počátky v Japonsku a dnes je velmi populární např. i ve Velké Británii. Jde o tanec, který vychází z acid jazzu a jazz rapové hudby. Taneční styl je podobný swingu, přičemž však je ovlivněn hip hopovými tanečními technikami. Tanec vychází z práce dolních končetin, přičemž kroky jsou velmi rychlé. Be bop byl v Japonsku představen londýnskou skupinou Brothers in Jazz. Velký vliv na vývoj Be bopu v Japonsku v 90. letech měla skupina Megamix.
HOUSE DANCE
Kolem roku 1992 se začala rozvíjet další forma pouličního tancování street dance - House dance. Videklip "Gypsy woman" od Crystal Waters je považován za první impuls nástupu housových tanečníků.

Jeden z nejlepších tanečníků byl Ejoe Willson z New Yorku. Zatímco hip hop spíše poslouchala afroamerická populace, house music byla pro všechny. Vznikla spousta klubů. Hispánci, kteří tancovali salsu a milenge, Afričané, Brazilci, kteří provozovali capoeiru, b-boys, jazz dancers, stepaři, ti všichni stáli u zrodu house dance v New Yorku. Narozdíl od hip hopových tanečníků, kteří spíše využívají beatu a zaměřují se spíše na práci nohou, house dancers více používají pohyb horní části těla, který je determinován hudbou a je volnější. Nejpopulárnější housové kluby v New Yorku jsou Sound Factory Bar a Wednesday.

House dance na rozdíl od poppinu, lockinu a b-boyingu nelze jednoznačně determinovat. Vyvíjí se v klubech ze dne na den, vychází z kreativity a stylu jednotlivých tanečníků.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama