Tanec je skrytý jazyk duše...

Leden 2008

New style battle 3 vs. 3

14. ledna 2008 v 19:27 Battly
Tady máte sqelý battle, kde tančí: Pitkin, Miro, Wahe(BDS) vs. Tess, Zizoe, Katka(BUP)
Historie

14. ledna 2008 v 19:10 | Fidli |  Beat Up
Po revoluci v roce 1989 se otevřely hranice se západním světem a k nám začaly proudit hudební směry, které dlouhou dobu nebyly pro mladé lidi z tehdejšího Československa dostupné. V té době jsem se jako student gymnázia také dostal k hudbě, s kterou jsem se nikdy předtím nesetkal. Nejvíce mě tehdy oslovila velmi populární dancefloorová scéna a new jack swing, který přišel z USA. Hlavními představiteli byli MC Hammer, Snap, Bobby Brown, Bel Biv Devoe, C & C Music factory, Dr. Alban, Black Machine a další. Tyto taneční hvězdy jsme se snažili napodobovat. První rapové nahrávky, které se nám dostaly do rukou, byly EPMD, RUN D.M.C., N.W.A., Public Enemy či pumpující 2 LIVE CREW.
Paradoxně jsme se postupně dostali až k old school (Afrika Bambaataa, Grandmaster Flash) či hudbě Jamese Browna a George Clintona. V roce 1993 jsem se na letním tanečním táboře TŠ Starlet setkal s Petrem Ježkem (nejznámější lektor break dance v 90.letech v ČR) a poprvé jsem tak měl možnost seznámit se s break dance a elektric boogie. Ve stejném roce jsem založil s Petrem Sekaninou (Seki) a Hanou Štoudkovou hip hopovou taneční skupinu BEAT UP, která působí dodnes v Brně. Brzy jsme se začali vedle hip hopu věnovat i elektric boogie a break dance.
V 90. letech jsme se pak pravidelně setkávali na různých soustředěních, tanečních prázdninových školách a hip hop jamech po celé ČR s nejlepšími tanečníky hip hopu, break dance a elektric boogie, předními českými hip hopovými kapelami, writery a DJi. V roce 1997 jsme založili b-boys crew BEAT UP CLAN BREAKERS, jejichž členové se vedle pražských DA LIVE BROADCAST brzy zařadili k české špičce. Brzy jsme se začali zajímat o dění v zahraničí a hip hop se tak stal naším životním krédem. Od roku 1998 jsme začali jezdit na kultovní a zároveň nejznámnější evropskou b-boyingovou akci "Battle of the Year".
Trochu jinak..
Psal se rok 1990, bylo krátce po listopadové revolucia díky otevření hranic se západním světem se k nám dostali nové hudební směry. O tom, co to je black music jsme do té doby neměli ani páru, takže to pro nás byla naprostá pecka a hned nás to také oslovilo. Kromě tvrdého gangsterského hip hopu, který jsme 25 hodin denně poslouchali, se tehdy celosvětově prosadila nová taneční hudba - ve Velké Británii to byl pumpující " NEW BEAT " a v Americe pak New jack swing. New jack swing byla taneční dynamická hudba, víceméně rapová, která vycházela z hip hopové historie. Tento hudební taneční styl reprezentovali takové hvězdy jako Bobby Brown, C&C music factory, Snap, Bel biv devoe, Marky Mark, Vanilla Ice, MC Hammer, Mr Lee, Heavy D, EYC a mnoho dalších.
Tato hudba nás na discotékách velmi inspirovala a velmi nás vedle gansterských Public Enemy, EPMD, NWA, RUN DMC(tehdy byli hodně tvrdí) ovlivnila. Když si na to dnes vzpomenu, je to legrační, hvězdou byl na discotéce ten, kdo dokázal víckrát skočit na ruce po sobě a kdo vychytal nejvíc snapových variací. Tehdy nám se Sekim bylo 15, chodili jsme prvním rokem na gympl, ve třídě jsme seděli vedle sebe v poslední lavici v koutě a vymýšleli, jak zabít tu hroznou nudu . Myslím, že těch kazet nám tehdy během roku úča zabavila hafo. Když jsme pak jeli v zimně na lyžák, spolužačka nám ukazovala " základní snapový krok", který se naučila na nějakém kurze. Hrozně se nám to líbilo, a tak jsme hned v létě v 91ním absolvovali na letním táboře taneční školy STARLET ve Skryjích , kurz , kde jsme se naučili základní variace a první kroky. Ve Skryjích vznikla skvělá parta, každý rok jsme se tam moc rádi vraceli(až do roku 99). V 93 nás už však neměl kdo co naučit, už jsme všechno uměli, prošli jsme všechny rapové a dancefloorové kurzy, které tehdy vůbec taneční školy nabízeli. Začali jsme si tedy tvořit vlastní variace a taneční kroky, a od roku 94 jsme začali tento taneční styl sami vyučovat.
V roce 93 v létě vzniklo trio BEAT UP (Fidli, Seki a Hanka Štoudková). První beat upácká vazba se jmenovala "fiasko" - pamatujeme si ji dodnes. Toto seskupení se však do půl roku rozpadlo, vzhledem k tomu, že v této době jsme všichni měli ještě spoustu jiných zájmů a tanec jsme brali jako koníček, kterému jsme věnovali čas zejména v letních měsících. Často vzpomínáme na Hanku, a za těch 10 let jsem potkal jen málo tak kvalitních tanečnic jako byla ona. Milovala to stejně jako já se Sekim.( rap dance).
Čas běžel a my jsme si se Sekim uvědomili, že tanec pro nás znamená všechno. Vzdali jsme se tedy našich aktivit(Seki karate a já basketu). K 8.1. 1995 jsme založili taneční skupinu BEAT UP. Prvními členy byly: Seki, Fido, Martina Golová, Ela "z Rebešovic", Hanka Gajdová, v průběhu ledna pak přibili Annie, Sylva Klímová, Šafin, Radek, dále pak Andrea Golová, Lea, později s velkým štěstím(díky bohu) jsme vzali ještě nemotorného PURPURA. Skupina vznikla pod záštitou STUDIA 6 Evici Šedové, kde jsme od 94 vedli hip hopové kurzy. Evica nám zejména ze začátku velmi pomohla a ve veškerých našich činnostech nás v průběhu 5 let velmi podporovala, bylo to fajn. Ještě v tom roce jsme nabrali další tanečníky: Mudroš, Koci, Klára Unzeitigová, Lucka , Věrka a další.(později Janča, Kuře atd.) Ještě tentýž rok jsme měli letní soustředění, vznikla skvělá parta, jejíž jádro vydrželo dodnes!
Skupina byla vedena spíš jak sportovní oddíl - (zkušenosti z minulosti), což v tanečním světě bylo něco nového. Tato skutečnost, zejména pak důraz na fyzickou stránku a dynamiku měla dle mého názoru zásadní vliv na výsledky a úspěchy skupiny v budoucnosti. V roce 96 se Kokain a Purpur začali věnovat elektric boogie, zúčastnili se prvních soutěží, v dalším roce Koci reprezentoval ČR i na mistrovství světa v Maďarsku. Do dvou let se pak zařadili k absolutní české špičce a určitě velmi přispěli k vývoji EB u nás. Později to byla Jindra, která jako první žena začala dělat boogie na poměrně velmi vysoké úrovni, stala se dvojnásobnou mistryní ČR v EB. Od roku 97 jsme začali vystupovat i profesionálně.
V roce 1997 byla pod STUDIEM 6 založena dětská hip hopová skupina "Dynamik", kterou postupně do roku 99 vedli Seki, Zemča a nejdéle pak Annie. V roce 97 vznikla breaková složka BEAT UP clan breakers: Hlavní osobností, a největší vliv na vývoj break dancu v Beat upu měl Bobeš & Keřík. Oba již tehdy patřili k české break dancové elitě a bylo velké štěstí, že si našli roštěnky v Beat upu. Členy byli: Bobeš, Kokain, Purpur, Honza, Popin, Peťan, Zdenál, Keřík, Pája později pak další…např.Major, Spy Roby, bratři Kanalasovi, Tom atd..Beat up clan breakers se do r.99 prosadila a stala nejznámější a nejlepší break dancovou složkou na Moravě a navždy se tak zapsala do českých dějin break dancu.
Vedle EB a break dance ve skupině byli i vynikající defakto v ČR nejlepší lockináři: v 98 Spy Roby a v 00 bratři Kanalasovi. V roce 99 se Peťka Klusáčková stává vicemistriní světa v hip hopu a PUR PUR vicemistr světa v elektric boogie - mazec. Do roku 99 se stal BEAT UP nejúspěšnějším hip hopovým seskupením v ČR a získalo mnoho úspěchů i na evropském poli. Ve skupině působilo do tohoto roku více jak 250 tanečníků. V roce 2000 jsme ukončili činnost ve STUDIU 6, a to hlavně z toho důvodu, že spousta tanečníků ze skupiny odešla - důvodem byl nástup do práce, věk, škola, rodina apod.-já sám jsem stál před rozhodnutím: kariéra či tancování? I přesto, že ze staré party zůstalo pouhých 11 lidí, přesto tito lidi měli velkou chuť pokračovat, velký vliv na znovuzrození skupiny byl i fakt, že jsme v řadách juniorů měli perspektivní nástupce, kteří měli obrovskou vůli a motivaci soutěžit a tancovat. To vše vedlo k tomu, že jsem se rozhodl pro svou životní lásku - tancování...
Dochází k rozšíření skupiny. Vzniká BEAT UP juniors. Složku vede nadále Annie, která se jednoznačně největším dílem ( jako trenér i choreograf) podílela na výsledcích a tanečním vývoji juniorů. Skupina již čítá přes 100 tanečníků.
Potvrdili jsme svoje kvality a stali se MCR s formací v kategorii juniorů, která se jmenovala "Znovuzrození" a také vicemistry světa v HIP HOP small formacích. Vzhledem k tomu, že dospěláků bylo málo, tak tento překlenovací rok nesoutěžili, pouze Pur, Bořek a já jsme si zatančili formačku Duck beatu z Přerova, no a taky jsme s nimi vyhráli (a získali tak hafo nových kamarádů). Ve stejném roce se v září dále rozšiřujeme. Ve skupině již působí víc jak 200 lidí. Vznik dětské složky BEAT UP kids. Začínáme vychovávat spoustu mladých lidí a dětí již od 6 let. Rok 2001. Tento rok je pro BEAT UP maximálně úspěšný - mistři ČR v juniorech i v hlavní kategorii, mistři světa v malých formacích, a dokonce vicemistři světa v disco show formacích . Obrovským úspěchem je i úspěch Michaely Pospíšilové (má na kontě nejvíce individuálních úspěchů v historii BEAT Upu) - juniorská vicemistryně světa v hip hopu a třetí místo Tomáše Růžičky na MS v disco dance junioři. Je září. Skupina čítá přes 250 lidí. Získáváme nové prostory, skupina se dále rozvíjí….co dál????to uvidíme, každopádně setkávat se každý den s takovou spoustou "krásných (duší)" lidí a pracovat na společné věci…to je….ten největší dar…..pod sluncem…..